image1 image2 image3 image4 image5

Motto

Najwyższy, chwalebny Boże,
rozjaśnij ciemności mego serca
i daj mi, Panie, prawdziwą wiarę,
niezachwianą nadzieję
i doskonałą miłość,
zrozumienie i poznanie,
abym wypełniał Twoje święte
i prawdziwe posłannictwo

Dalszy ciąg prac renowacyjnych

Drodzy Sympatycy naszego Sanktuarium!

 

Pragniemy dalej dzielić się naszymi małymi osiągnięciami z tego, co udało nam się dzięki Waszemu wsparciu dokonać. Po renowacji Krzyża, o którym pisaliśmy, jest czas, by przedstawić Tron tabernakulum. Pochodzi z XVIII w., jego wewnętrzna część (wklęsła) była złocona w 1986 r., natomiast część zewnętrzna (wypukła) – cała srebrzona nie była konserwowana. Stan zachowania jak się okazało po demontażu był bardzo zły – przełamała się podstawa tronu całkowicie strawiona przez drewnojady. Powierzchnia zewnętrzna była cała przetarta, spękana i rozklejona. Część zniszczeń była pokryta pastą aluminiową. Spod warstwy srebra i złoceń wyglądał czerwony pulment. Bardzo zniszczony, wręcz nieczytelny był wizerunek baranka eucharystycznego. Całość była bardzo zabrudzona.

 

Odnowiony przez p. Pawła Dziurawca z Tarnowa tron tabernakulum został ponownie zamontowany w Wielki Czwartek i poświęcony przed Liturgią Wieczerzy Pańskiej. Koszt renowacji wyniósł 6.200 zł. Poświęcone razem z tronem zostało też odnowione tabernakulum. Powierzchnia złoceń była już bardzo utleniona, zabrudzona i skorodowana. Zostały wymienione na nowe blachy ścian tabernakulum i wraz ze wszystkimi elementami znajdującymi się na zewnętrznej stronie tabernakulum wyzłocone. Obecnie w tabernakulum można przeglądać się jak w lustrze. Koszt wyzłocenia wyniósł 6.500 zł. W kolejce do odnowienia czekają już obrazy z dwóch ołtarzy przytęczowych: św. Antoniego i św. Franciszka wraz z obrazami św. Barbary i św. Klary. Koszt ich renowacji wynosi 65.000 zł. Składamy serdeczne Bóg zapłać za wszelkie ofiary składane na prace restauracyjne przy naszym Sanktuarium polecając w modlitwie wszystkich naszych Dobroczyńców. Pokój i Dobro!

 

Bracia Franciszkanie.

 

Wpłat na dalsze prowadzenie prac renowacyjnych można dokonywać na konto naszego klasztoru: Bank Spółdzielczy w Kazimierzu Dolnym

41 8731 0001 0000 2310 2000 0020

 

Tabernakulum przed i po renowacji:

'

 

Tron przed i po renowacji: