image1 image2 image3 image4 image5

Motto

Najwyższy, chwalebny Boże,
rozjaśnij ciemności mego serca
i daj mi, Panie, prawdziwą wiarę,
niezachwianą nadzieję
i doskonałą miłość,
zrozumienie i poznanie,
abym wypełniał Twoje święte
i prawdziwe posłannictwo

Ogłoszenia duszpasterskie

w Sanktuarium Matki Bożej Zwiastowania (kościele klasztornym) Franciszkanów w Kazimierzu n/Wisłą

 

XVII Niedziela Zwykła – 30 lipca 2017 roku 

1. Dziś o godz. 12.00 Mszą św. w kazimierskiej Farze rozpocznie się VI Festyn Rodzinny. Szczegóły pikniku znajdziemy na plakatach.

2. Wspominamy w liturgii: w poniedziałekśw. Ignacego Loyolę – kapłana, założyciela Jezuitów i we wtorek św. Alfonsa Liguori – kapłana, założyciela Redemptorystów.

3. W środę będziemy przeżywać w całym Kościele, a w Zakonie Franciszkańskim szczególnie, uroczystość odpustu Matki Bożej Anielskiej z Porcjunkuli, który wyprosił św. Franciszek, nasz Patriarcha. Msze z kazaniami będą sprawowane w naszym Sanktuarium w porządku świątecznym czyli o godz. 7.00, 8.30, 10.00 i 19.00. Tego dnia można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami czyli trzeba przystąpić
do sakramentu pokuty i pojednania lub już być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć Komunię świętą, pomodlić się w intencji Kościoła i Papieża oraz wzbudzić sobie pragnienie wyzbycia się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu. Odpust można zyskać
już od mszy wieczornej o 19.00 we wtorek i przez cały dzień 2 sierpnia.

4. Do spowiedzi czyli sakramentu miłosierdzia można przystąpić w naszym sanktuarium tuż przed i podczas wszystkich mszy każdego dnia.

5. W tym tygodniu przypadają dni odnowy duchowej: I Czwartek, I Piątek i I Sobota miesiąca. W I Czwartek i I Piątek po Mszy o 8.00 i 19.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu oraz odpowiednia litania – w czwartek do Najdroższej Krwi Pana Jezusa
i w piątek do Najświętszego Sercu Pana Jezusa z Aktem Poświęcenia. Jest w tym dniu także  wspomnienie św. Jana Marii Vianney'a, kapłana, patrona proboszczów.

6. W I Sobotę zapraszamy czcicieli Matki Bożej na Nabożeństwo Fatimskie. Tuż po Mszy o 8.00 będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i I część Różańca prowadzona przez Kółko Różańcowe. Następnie będzie adoracja indywidualna. O 12.00 Msza św. i po niej również wystawienie Najświętszego Sakramentu i II część Różańca prowadzona przez Legion Maryi z Puław. O 15.00 III część Różańca z adoracją i koronką do Bożego Miłosierdzia poprowadzi Franciszkański Zakon Świeckich. O 16.00 będzie ślub, a po nim nastąpi dalsza część adoracji i o 18. 30 IV część Różańca oraz o 19.00 Msza w intencji podziękowań i próśb do Matki Bożej Zwiastowania. W ten dzień przypada wspomnienie św. Marii Goretti, dziewicy i męczennicy.

7. Od przyszłej niedzieli Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny będą śpiewane przed Mszą św. o 7.00 czyli od godz. 6.35. Także o tej porze będą śpiewane już w Odpust Porcjunkuli – 2 sierpnia. Natomiast w I Sobotę od 11.35.

8. W zakrystii jest do nabycia prasa katolicka: Niedziela i Gość Niedzielny.

9. Zaistniała możliwość dołączenia jednej osoby do wrześniowej pielgrzymki do Portugalii z okazji 100-nej rocznicy objawień fatimskich. Jej program i warunki udziału znajdują się w gablocie i w zakrystii. Kontakt z o. Bernardem pod nr tel. 793 817 245.

 

Wszystkim Dobrodziejom i Ofiarodawcom składamy serdeczne podziękowania. Jubilatom i Solenizantom tego tygodnia oraz Mieszkańcom Kazimierza i okolicznych miejscowości życzymy wielu łask Bożych i opieki Matki Bożej Kazimierskiej. Przybywającym zaś tutaj na wypoczynek z kolei życzymy udanych wakacji i owocnego urlopu w uroczym mieście zwanym Polskim Nazaret.  

Fatima – Portugalia – 2017

Pielgrzymka Jubileuszowa w 100-lecie Objawień

(na dzień 2 sierpnia 2017 r. istnieje możliwość dołączenia jeszcze tylko jednej osoby)

 

COIMBRA – AVEIRO - GUIMARAES – BRAGA – BOM JESUS DO MONTE

SANTIAGO DE COMPOSTELLA – PORTO FATIMA (COVA DA IRIA i ALJUSTREL) –

 TOMAR – BATALHA – ALCOBACA – NAZARE – OBIDOS – SANTAREM – LIZBONA 

Program 8 dniowy – samolot (Lufthansa) + autokar – Termin: 06.09 – 13.09.2017

1 dzień – 06.09.2017 – środa Przejazd ok. 210 km (ok. 2,5 godz.)

Msza Święta dla uczestników pielgrzymki o godz. 5.30 w klasztorze w Kętach. Śniadanie i wyjazd z Kęt o godzinie 6.30. Przyjazd na lotnisko w Krakowie (Balicach) ok. 8.00-8.30. Wylot do Lizbony przez Frankfurt (Przelot Lufthansą) o godz. 10.50. Lądowanie w Lizbonie ok. 15.10 i przejazd na nocleg (1) z kolacją ok. 18.30 w hotelu w COIMBRZE. 

2 dzień – 07.09.2017 – czwartek – 220 km (180 – do Guimaraes + 40 do Bragi; przejazdy ok. 3 godz.)

Po śniadaniu zwiedzanie COIMBRY – historycznej stolicy Portugalii. Obejrzymy uniwersytet, kaplicę uniwersytecką (Capella de Sao Miguel) i Bibliotekę Joanina (UNESCO), katedrę - starą, Kościół Santa Cruz oraz Klasztor Kanoników Regularnych - Augustianów (Mosteiro de Santa Cruz) i Klasztor Braci Mniejszych (De Santo Antonio dos Olivas). W Sanktuarium
św. Antoniego i Pierwszych Męczenników Franciszkańskich z Maroka – weźmiemy udział we Mszy św. Następnie krótki postój w portugalskiej Wenecji czyli AVEIRO. Zobaczymy sieć kanałów, gondole i katedrę San Domingos. Późnym popołudniem będzie przyjazd i zwiedzanie GUIMARAES (UNESCO). Zobaczymy przede wszystkim Castelo de Guimaraes i historyczne centrum najstarszej stolicy Portugalii związanej z historią słynnego koguta. Przejazd na obiadokolację i nocleg (2) do hotelu
w okolicach GUIMARES lub BRAGI.

3 dzień – 08.09.2017 – piątek – ok. 190-210 km (czyli 2 godz. 30 min – 3 godz. na przejazdy)

Po śniadaniu przejazd do BRAGI – dawniej Bracara Augusta – ważny ośrodek rzymski w V w. Wizyta w katedrze – najciekawszym zabytku miasta. Przejazd do Sanktuarium BOM JESUS DO MONTE. Tutaj będzie Droga Krzyżowa przy kaplicach na schodach. Mający problemy z wchodzeniem po schodach wyjadą autokarem na samą górę (Monte). Następnie przejazd do SANTIAGO DE COMPOSTELLA (UNESCO). Miasto związane jest ze św. Jakubem Apostołem (Starszym albo Większym, bratem Jana). Do katedry gdzie spoczywa św. Jakub i pielgrzymują dziesiątki tysięcy pielgrzymów pokonując trasę pielgrzymki pieszo, rowerem lub konno. Tutaj nawiedzenie grobu św. Jakuba Apostoła, Msza św. oraz zwiedzenie Sanktuarium i miasta wokół niego. Następnie przejazd na obiadokolację i nocleg (3) do hotelu w SANTIAGO DE COMPOSTELLA.

4 dzień – 09.09.2017 – sobota – ok. 480 km (240 do Porto + 240 do Fatimy czyli ok. 5-6 godz. przejazd)

Po śniadaniu przejazd do PORTO. W programie zwiedzania miasta; centrum historyczne (UNESCO) – katedra, Kościół św. Franciszka (tutaj Msza św.), niezwykły most o konstrukcji metalowej z nabrzeżem i Klasztor Sera do Pilar. Wizyta w winiarni
i degustacja wina Porto. Rejs statkiem po rzece Duero. Późnym popołudniem przyjedziemy na obiadokolację i nocleg (4)
do hotelu w
FATIMIE. Po obiadokolacji udamy się do Sanktuarium na Różaniec i wieczorna procesję ze świecami (1).

5 dzień – 10.09.2017 – niedziela 

Niemal cały dzień spędzamy w FATIMIE. Po porannej Mszy i modlitwie w miejscu objawień oraz Bazylice Matki Bożej Różańcowej, gdzie znajdują się sarkofagi dzieci fatimskich bł. Hiacynty i Franciszka wracamy na śniadanie. Potem zwiedzenie muzeum i nawiedzenie Bazyliki Trójcy Świętej oraz modlitwa pod pomnikiem Jana Pawła II. Następnie przejdziemy Drogą Krzyżową i będziemy w miejscach pozostałych objawień. Po zakończeniu nabożeństwa pieszo udamy się do wioski ALJUSTREL. Odwiedzimy tam rodzinne domy dzieci, którym ukazała się Matka Boża. Tam będzie nieco czasu na urokliwe pamiątki. Stamtąd wrócimy do Cova da Iria kolejką. Nawiedzimy także pozostałe miejsca kultu w Sanktuarium. Pod wieczór udamy się do Centrum Handlowego, by ewentualnie zrobić zakupy pamiątek i dewocjonaliów. Obiadokolacja i nocleg (6)
w tym samym hotelu w FATIMIE. Po obiadokolacji udamy się do Sanktuarium na Różaniec i procesję ze świecami (2).

6 dzień – 11.09.2017 – poniedziałek – ok. 200 km

I Wycieczka z Fatimy - Po porannej Mszy w Sanktuarium i śniadaniu najpierw udamy się do TOMAR, by obejrzeć Klasztor Templariuszy – Rycerzy Chrystusa w stylu manuelińskim (UNESCO) oraz piękny rynek z szachownicą i urokliwym kościołem św. Jana Chrzciciela. Następnie wstąpimy do miasteczka BATALHA – słynącego z klasztoru dominikanów, który jest arcydziełem portugalskiego gotyku (UNESCO). Nieopodal zabytkowego obiektu będzie czas na kawę i posmakowanie lokalnego likieru wiśniowego. Dalej odwiedzimy Opactwo Santa Maria de ALCOBAÇA – założone przez Cystersów w XII w. (UNESCO), które stało się Panteonem dla części królów Portugalii. Już popołudniu przejedziemy do rybackiej wioski NAZARE; tutaj nawiedzimy Sanktuarium Matki Bożej i pospacerujemy po Sitio. Odpoczniemy też nad Oceanem Atlantyckim. Po zakończeniu eskapady wracamy do hotelu (6) w FATIMIE na obiadokolację i nocleg. Po kolacji udajemy się na Różaniec i procesję ze świecami (3).

 

7 dzień – 12.09.2017 – wtorek – ok. 250 km

II Wycieczka z FATIMY zacznie się tuż po śniadaniu. Tym razem będziemy zwiedzać stolicę Portugalii. Najpierw zwiedzimy dzielnicę Alfamę,kościół św. Wincentego z Panteonem dynastii Braganca i pięknymi azulejos, poniżej punkt widokowy Porta do Sol i Santa Lucia, (ewentualnie odważni i mający więcej energii zamek św. Jerzego), słynną katedrę Se i tuż obok sanktuarium św. Antoniego (tutaj  będzie Msza). Następnie pospacerujemy wąskimi uliczkami przez centralną część miasta – Baixa, podziwiając imponujące place, w tym serce Lizbony - Praça do Comércio. W czasie wolnym będziemy mogli wjechać Elewatorem Santa Justa na wyższy poziom miasta by zobaczyć panoramę i ruiny klasztoru Karmelitów – efekt trzęsienia ziemi, które nawiedziło Lizbonę w 1755 r. Przejedziemy do dzielnicy Belem ze słynną Wieżą Belem (UNESCO), pomnikiem Odkrywców oraz Klasztorem Hieronimitów (UNESCO), w którym spoczywa Vasco do Gama. W drodze powrotnej udamy się do OBIDOS – ufortyfikowanego miasta znanego jako miejsca szczęśliwych ślubów. Tutaj pospacerujemy wąskimi uliczkami oraz posmakujemy lokalnych wyrobów – np. likierów i czekoladek z kawą. Następnie wracamy do tego samego hotelu (7)
w FATIMIE na obiadokolację i nocleg. Po kolacji udajemy się na Różaniec i procesję ze świecami (4).

 

8 dzień – 13.09.2017 – środa – ok. 150 km

Po śniadaniu i porannej modlitwie w piątą miesięcznicę 100-lecia objawień fatimskich w Sanktuarium (Cova da Iria) udamy się na lotnisko do LIZBONY. Po drodze wstąpimy do SANTAREM. Jest to miasto, gdzie w XIII w. miał miejsce Cud Eucharystyczny. Odwiedzimy bazylikę, kościół cudu i tutaj będzie Msza św. na zakończenie pielgrzymki z Adoracją Eucharystyczną. Przejdziemy też przez najstarszą część miasta, w której domy pokryte są wspaniałym ornamentem w stylu azulejos. Następnie udamy się na lotnisko na godz. 14.00. Wylot jest o 16.00. Przylot do Krakowa przez Frankfurt nastąpi
ok. 21.50. Do KĘT dotrzemy najprawdopodobniej tuż przed północą. 

 

Koszt pielgrzymki:

 

Cena: 450 zł + 450 Euro + 1240* zł (samolot) + 85 Euro (bilety wstępu) = ok. 4 tys zł / Przy kalkulacji
na 40 osób. (*Koszt przelotu był aktualny do 10 stycznia 2017 r., dlatego wcześniej była kwota 1160 zł)

 

*Kolejne pozycje oznaczają: 1. Koszty biura, rezerwacji, obsługi, ubezpieczenia, marża i podatki; 2. Koszty hoteli, kierowcy
i autokaru, opłaty drogowe, parkingi, taksy i paliwo; 3. Koszt przelotu samolotem w obie strony wraz z bagażem; 4. Koszty związane z realizacją programu: bilety wstępu, lokalnych przewodników świeckich i duchownych, opłaty w sanktuariach, zestaw słuchawkowy tour-guidy. Ta kwota (85 Euro) jest do przekazania Pilotowi w autokarze już po rozpoczęciu pielgrzymki. 

 

Świadczenia objęte ceną:

·         Bilet lotniczy Kraków – Lizbona – Kraków. Bagaż podst. do 23 kg i podręczny do 8 kg (55 x 40 x 23 cm) + (40 x 30 x 10 cm)  

·         Transfer na i z lotniska do Kęt

·         Realizacja programu turystycznego wg oferty

·         Przejazd autokarem klasy Lux na całej trasie pielgrzymki w Portugalii (klimatyzacja, barek, video, wc)

·         Opłaty drogowe i parkingi

·         7 noclegów w hotelach*** w pokojach 2-3 osob. z łazienkami, 7 obiadokolacji, 7 śniadań.

·         Opieka pilota-przewodnika podczas pielgrzymki

·         Ubezpieczenie KL (za granicą) + NNW (TU Signal Iduna Polska)

 

Konieczne jest do wpłacenia wpisowego dwóch kwot – najlepiej w styczniu 2017 r. lub zaraz po zgłoszeniu

 

a/ 400 zł – na rezerwację samolotu (szybko przesłany zadatek gwarantuje utrzymanie ceny i już ustalonego terminu).

 

b/ 100 Euro – na rezerwację hotelu w Fatimie(ze względu na Jubileusz hotelarze chcą mieć pewność rezerwacji hotelu).

 

Reszta kosztów rozłożona na raty: / do 28 lutego – 100 euro / do 31 marca – 150 Euro / do 28 kwietnia – 450 zł / do 31 maja – 840 zł / do 30 czerwca  2017 r. –  100 Euro czyli = 450 Euro i 1690 zł (razem z kwotami wpisowymi).

 

Uwagi dotyczące pielgrzymów:

 

1. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie, zwłaszcza zaplanowanych wycieczek w czasie pobytu w Fatimie.

2. Na skutek okoliczności nieprzewidzianych (tzw. przypadki losowe) niektóre punkty programu mogą wypaść.

     Wtedynastępuje zwrot za bilety jeśli nie były już wcześniej zarezerwowane i opłacone.

3. Msza św. odprawiana będzie codziennie, za każdym razem w innym kościele (najczęściej sanktuarium).

4. Do obiadokolacji jest podawana zazwyczaj woda. Jeśli darmowo inne napoje to jest wyraźnie zaznaczone.

     Natomiast napoje i posiłki zamawiane w hotelu oraz poza hotelem są płatne we własnym zakresie.

 

Organizator pielgrzymki i autor programu: o. Bernard Potępa OFM

tel. 793 817 245,   e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.  

Organizator wyjazdu: Biuro Podróży As-tur4, 58-500 Jelenia Góra, Plac Niepodległości 6

 

tel. 75 75 58845, 75 75224 31,  e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.  -  www.as-tur.pl